Pytania

Najczęściej zadawane pytania

Terapia czaszkowo-żuchwowa jest terapią manualną, co oznacza, że wykonywana jest za pomocą rąk terapeuty. Nie jest to jednak masaż, ponieważ za pomocą różnych manipulacji, mobilizacji stawów oraz technik tkanek miękkich wnikamy w głębsze warstwy tkanek. Pracujemy zarówno na strukturach powierzchownych i głębiej położonych- od wewnątrz jamy ustnej.
Ból ucha, szumy uszne, czy uczucie „zatkanego ucha” to objawy często towarzyszące dysfunkcjom narządu żucia.
W niektórych zaburzeniach narządu żucia, a w szczególności w ostrych stanach pacjent powinien unikać twardych pokarmów, a pokarmy dużej wielkości, np. jabłko kroić na części. Nie zawsze jednak „oszczędzanie” narządu żucia jest wskazane.
Leczenie farmakologiczne jest rzadko stosowane. W niektórych przypadkach po konsultacji z lekarzem stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, leki z grupy zwiotczających mięśnie oraz leki uspokajające.
Ból jest znakiem ostrzegawczym, który alarmuje nas, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Ból w obrębie narządu żucia informuje nas o zaburzeniu, bądź toczącym się stanie zapalnym. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na wyleczenie i mniejsze ryzyko powikłań.
Skierowanie od lekarza specjalisty nie jest wymagane. W razie wątpliwości warto skonsultować problem z lekarzem. W naszym gabinecie wysoko cenimy współpracę i konsultacje z lekarzami różnych specjalności, tj. ze stomatologami, ortodontami, chirurgami szczękowymi, laryngologami, neurologami, logopedami i psychiatrami.
Przeciwwskazaniem do terapii jest ostry stan zapalny jamy ustnej, stan po złamaniu w obrębie kości czaszki i żuchwy, choroby zakaźne, opryszczka w fazie aktywnej.
Wizyty odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Ilość wizyt uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i samopoczucia pacjenta.
Bruksizm jest parafunkcją zwarciową, która polega na nawykowym (często nieświadomym) zaciskaniu i/lub zgrzytaniu zębami. Objawia się przede wszystkim wzmożonym napięciem mięśni żucia oraz napięciowym bólem głowy. Bruksizm prowadzi często do starcia zębów, ubytków klinowych szkliwa oraz do recesji i stanów zapalnych dziąseł. Leczenie bruksizmu polega na rozluźnieniu mięsni w obrębie twarzoczaszki, szyi i obręczy barkowej, a także na edukacji pacjenta- profilaktyki i radzeniu sobie z problemem. W zaawansowanych dysfunkcjach terapię manualną łączymy z leczeniem za pomocą szyn relaksacyjnych.
Ćwiczenia, tzw. autoterapii są uzupełnieniem terapii w gabinecie. Pacjent po zdiagnozowaniu i przeprowadzeniu terapii w gabinecie, jeśli istnieje takie wskazanie, uczy się ćwiczeń, które będzie wykonywać samodzielnie w domu.
Niemożność swobodnego, bezbólowego ruchu z powodu bólu w okolicy przedusznej podczas wykonywania czynności dnia codziennego (jedzenia, picia, mycia zębów, śmiania się czy ziewania) świadczy o zaburzeniu w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i jest wskazaniem do leczenia.
Jeśli pojawiają się pierwsze objawy dysfunkcji w obrębie narządu żucia (ból, sztywność w okolicy szczęk i policzków, odgłosy klikania lub przeskakiwania w stawach) należy jak najszybciej znaleźć przyczynę i spróbować ją zwalczyć. Istotnym aspektem jest zdanie sobie sprawy z nieprawidłowych nawyków (tzw. parafunkcji), które predysponują do zaburzeń, a są to np. zbyt częste żucie gumy, zaciskanie zębów, stresujący tryb życia, obgryzanie paznokci itp.
Urazy w obrębie głowy, a także kręgosłupa szyjnego bardzo często są przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie czaszki i narządu żucia. Objawy bólowe pojawiają się czasami długo po incydencie, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Terapia czaszkowo-żuchwowa może przynieść pozytywne efekty i znieść dolegliwości bólowe.
Tak, oczywiście. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do terapii manualnej.

Masz wątpliwości?

Skontaktuj się z nami!

© 2024 Małgorzata Rakowiecka

Back to top